do’s&don’ts: Pámbů vám to vrátí na dětech

my máme v rodině vrozený takový specifický smysl pro humor, takže když jsem psala „Ježíškovi“ dopis k Vánocům, ve kterém byl i seznam doporučené literatury, Ježíšek si řekl ne! nepřinesu tý Tereze knížky, co se jmenují Démon alkohol nebo Sebevražda. radši jí přinesu úplně jinou knížku. a byl kreativní.

tak jsem na Štědrý den z balícího papíru vybalila něco, co se jmenovalo Pámbů vám to vrátí na dětech od Lenky Špačkový. moc nevím, co tím chtěl říct. vždyť jsem naprosto bezproblémové dítě. určitě nejsem ten typ dcery, o který by měli mít naši strach, protože chodí domů pozdě. a taky rozhodně nepřitahuju pozornost divných lidí. logicky prostě není jediný důvod, proč by mi Pámbů měl něco vracet.

moc jsem od toho neočekávala. nechtěla jsem to dopředu odsoudit, zároveň jsem už podle přebálky věděla, že generačně to bude úplně mimo mě. a už po prvních třech stránkách jsem věděla, že to je mimo mě nejen generačně, ale i úplně – mimo – mě.

starší dcera Ivana je moc problémová, ta mladší, Denisa, zase až podezřele moc neproblémová. to stojí vůči sobě v pěkném kontrastu, ale místy mi to připadá přehnaně přitažený za vlasy. jejich matka Lucie je taková „supermatka“, která všechno zvládá s neuvěřitelným nadhledem a nadsázkou. k situacím jako je třeba šikana přistupuje, jako by ani nebyla matka. skoro jsem zapomněla na otce, Pavla. ale to jenom z toho důvodu, že jeho role byla v celý knize relativně nicotná. spíš mi připadá jako takový doplněk. kabelka.

problém by asi nebyl v ději. ten byl funkční. efektivně a logicky tam popsán průběh života několika let Brněnské rodiny z pohledu matky. klasický rodinný struggles, ve kterých se člověk místy najde, a donutí ho se nad tím pousmát. třeba když Denisa s Pavlem chodili potají ujídat během příprav na Štědrovečerní večeři. to jsou prostě jako Vánoce u nás, kdy máme s tátou skoro přitavenou lžičku v ruce, a děláme nenápadný kolečka po bytě pro jídlo. zároveň byl příběh vestavěný tak, že nutil číst dál. po celý týden, co jsem to louskala, mě zajímalo, jak to dopadne. respektive, jak dopadnou dcery, o kterých celá kniha vypráví.

byl to jazyk celého toho díla, co z toho udělal pro mě naprosto nečitelnou věc. všechno bylo k něčemu přirovnávaný, srovnaný. jednoduchá informace byla nafouknutá do obrovské bubliny. což samozřejmě asi není na škodu, protože literatura není film, a je dobré čtenáři přiblížit situaci. ale tady to bylo na každé stránce minimálně v každém třetím odstavci, a to mi jako suchýmu, vesměs stručnýmu člověku, neuvěřitelně drásalo nervy. neříkám, že nějaký věci nedokážu nafouknout, ale vždycky se udržuju na nějaký hranici medium rare. paní Špačková je spíš taková docela well done. a to ani nemluvím o tom, že všechny postavy mluvili stejně. nikdo nemluví stejně. já taky nemluvím jako naši. a naši ani nechtějí mluvit jako já.

ten zážitek, který jsem od toho čekala, jsem nedostala. čekala jsem příběh s flashbacky do života Lucie s připomínkou, nebyla jsem jiná, a tvoje děti taky nebudou. pokud jsem dobře použila google, autorka je zároveň terapeutka, a na její knize se to hrozně odrazila. jediný umění, který na tomhle díle shledávám je, že z naprosto skvělýho nápadu udělala naprostou skvělou knihu, na kterou se mi teď bude chytat prach.

i když tuším, že cílovým čtenářem asi nemám být já, a dostalo se to ke mně víceméně omylem, musím dát naprosto jasný

don’t

pro nějakou matku plnou stejného nadhledu, nebo klidně i matku, které odrůstají děti, a nadhled potřebuje, bych dala malý do. ostatně, ženský prej rádi všechno nafukujou a komentujou v souvětích. to mně někde v hlavě roste malej pindík. ale uvidíme, co mi na to řekne Ježíšek. poslala jsem mu jí totiž zpátky k přečtění a konzultaci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s